Waterloo G & G Gravel Road Race

Sun March 15, 2020 Grass Lake, MI US 49240 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Year 2019 2018 2017 2016
Result Set --- Select Results --- The 100K
The 100K
The Fat Bike 100K
The Fat Bike 100K
The Single Speed 100K
The Single-Speed 100K
The 50K
The 50K
The Fat Bike 50K
The Fat Bike 50K
The Single Speed 50K
The Single-Speed 50K
The 10 Mile Ride
The 10-Mile Ride
Tandem 50K
The Tandem 50K
The Tandem 100K
The Tandem 100K
Participant Lookup & Tracking The 50K - 50K Team Detail Team Results The Fat Bike 50K - 50K Team Detail Team Results --- Select Results --- Wolverine 100K
The Wolverine 100K
Wolverine Fat Bike 100K
The Wolverine Fat Bike 100K
Wolverine Single Speed 100K
The Wolverine Single-Speed 100K
Black Bear 50K
The Black Bear 50K
Black Bear Fat Bike 50K
The Black Bear Fat Bike 50K
Black Bear Single Speed 50K
The Black Bear Single-Speed 50K
Massasauga 10 Mile Ride
The Massasauga 10-Mile Ride
Tandem 50K
The Tandem 50K
Participant Lookup & Tracking 50K Team 100K Team --- Select Results --- Wolverine
The Wolverine 100K
Wolverine Fat Tire
The Wolverine Fat Bike 100K
Single Speed 100K
The Wolverine Single-Speed 100K
Black Bear 50K
The Black Bear 50K
Black Bear Fat Tire
The Black Bear Fat Bike 50K
Black Bear Single Speed 50K
The Black Bear Single-Speed 50K
Massasauga
The Massasauga 10-Mile Ride
Participant Lookup & Tracking --- Select Results --- Wolverine
The Wolverine 100K
Wolverine Fat Tire
The Wolverine Fat Bike 100K
Black Bear 50K
The Black Bear 50K
Black Bear Fat Tire
The Black Bear Fat Bike 50K
Massasauga
The Massasauga 10-Mile Ride
Participant Lookup & Tracking Team Report - Wolverine All Teams Team Report - All Teams
Age Group/Division All Results
Interactive Version
Place Bib Name                   Gender City               State Country Clock     Pace     Age Division Division Team Name                                   
                                                                         Time                   Place                                                         
===== === ====================== ====== ================== ===== ======= ========= ======== === ======== ======== =========================================== 
1     21  Daniel Yankus          M      Milford            MI    US      2:49:23.0 22 mph   36  1        M Open   ATHLETIC MENTORS / Greenware USA            
2     45  Alex TenElshof         M      Grand Rapids       MI    US      2:51:01.0 21.8 mph 28  2        M Open                                               
3     16  Daniel Soltan          M      Ann Arbor          MI    US      2:51:01.2 21.8 mph 27  3        M Open                                               
4     54  Jeffrey Johnson        M      fruitport          MI    US      2:51:01.4 21.8 mph 27  1        M 25-29                                              
5     81  Sean Kickbush          M      Traverse City      MI    US      2:51:01.4 21.8 mph 41  1        M 40-44                                              
6     114 KELLY Sugg             M      Plymouth           MI    US      2:51:01.5 21.8 mph 30  1        M 30-34                                              
7     24  Rick Trudo             M      Freeland           MI    US      2:51:02.3 21.8 mph 43  2        M 40-44                                              
8     78  Alex Vanias            M      Ann Arbor          MI    US      2:51:02.4 21.8 mph 27  2        M 25-29                                              
9     80  Ian Marzke             M      Ann Arbor          MI    US      2:55:47.9 21.2 mph 22  1        M 19-24                                              
10    50  Nick Mossing           M      Holland            OH    US      2:55:48.3 21.2 mph 40  3        M 40-44  Maumee Valley Wheelmen                      
11    31  Michael Simonson       M      Oxford             MI    US      2:55:48.7 21.2 mph 38  1        M 35-39                                              
12    2   Nicholas Stanko        M      Ann Arbor          MI    US      2:59:42.7 20.7 mph 37  2        M 35-39                                              
13    92  Scott Walter           M      Canton             MI    US      3:00:19.1 20.7 mph 43  4        M 40-44  Team JTREE                                  
14    140 Glen Shaw              M      Ann Arbor          MI    US      3:03:11.4 20.3 mph 27  3        M 25-29  Team JTREE                                  
15    51  Lupe Martinez          M      Hamilton           MI    US      3:06:15.1 20 mph   46  1        M 45-49                                              
16    76  Lucas Porinsky         M      South Lyon         MI    US      3:07:14.2 19.9 mph 36  3        M 35-39  RACING GREYHOUNDS                           
17    59  Michael Dega           M      Farmington Hills   MI    US      3:07:42.5 19.9 mph 52  1        M 50-54                                              
18    44  Terry Ritter           M      Royal Oak          MI    US      3:07:46.9 19.9 mph 51  2        M 50-54                                              
19    19  Jeff Crawford          M      Toledo             OH    US      3:07:48.2 19.9 mph 50  3        M 50-54  Maumee Valley Wheelmen                      
20    95  David Messing          M      Macomb             MI    US      3:07:53.9 19.9 mph 46  2        M 45-49                                              
21    88  Todd Blumerick         M      Adrian             MI    US      3:07:54.0 19.9 mph 46  3        M 45-49  Sweet Bikes Racing                          
22    56  Steffen Mueller        M      Plymouth           MI    US      3:08:21.4 19.8 mph 41  5        M 40-44                                              
23    33  Ian Connick            M      Ann Arbor          MI    US      3:09:56.4 19.7 mph 28  4        M 25-29  Wheels In Motion                            
24    94  David Bennefield Jr    M      Berkley            MI    US      3:10:21.0 19.6 mph 37  4        M 35-39                                              
25    9   Tom Wamsley            M      Ann Arbor          MI    US      3:14:51.5 19.1 mph 46  4        M 45-49                                              
26    12  Chris Sliney           M      Ann Arbor          MI    US      3:14:52.0 19.1 mph 29  5        M 25-29  Ann Arbor Triathlon Club                    
27    77  Bryan Rose             M      Temperance         MI    US      3:16:41.2 18.9 mph 43  6        M 40-44  SPOKE LIFE CYCLES                           
28    99  MIchael Migler         M      Royal Oak          MI    US      3:16:42.2 18.9 mph 33  2        M 30-34                                              
29    66  Josh Concannon         M      Grand Rapids       MI    US      3:17:52.6 18.8 mph 30  3        M 30-34                                              
30    71  Jay Morrison           M      Comstock Park      MI    US      3:17:53.9 18.8 mph 40  7        M 40-44                                              
31    36  Zach Andrews           M      Indianapolis       IN    US      3:18:35.5 18.8 mph 28  6        M 25-29                                              
32    64  MARK DONAKOWSKI        M      Ypsilanti          MI    US      3:18:39.4 18.8 mph 53  4        M 50-54  RACING GREYHOUNDS                           
33    37  Michelle Hance         F      Fishers            IN    US      3:18:55.5 18.8 mph 24  1        F Open                                               
34    65  Angela Webster         F      Kitchener          ON    CA      3:18:55.5 18.8 mph 42  2        F Open                                               
35    86  Wendy Zamzow-Blumerick F      Adrian             MI    US      3:18:59.3 18.8 mph 43  3        F Open   Sweet Bikes Racing                          
36    43  Ken Shecter            M      Farmington Hills   MI    US      3:19:00.9 18.8 mph 55  1        M 55-59                                              
37    27  Rodney Palmer          M      Bowling Green      OH    US      3:19:03.3 18.8 mph 46  5        M 45-49  SPOKE LIFE CYCLES                           
38    8   Paul Brown             M      Dearborn           MI    US      3:23:29.0 18.4 mph 57  2        M 55-59                                              
39    67  Kevin Oostema          M      Kalamazoo          MI    US      3:23:56.1 18.3 mph 50  5        M 50-54                                              
40    41  Steven DuComb          M      Berkley            MI    US      3:26:00.4 18.1 mph 39  5        M 35-39  RACING GREYHOUNDS                           
41    85  Dexter DeShantz-Cook   M      Ypsilanti          MI    US      3:26:31.4 18.1 mph 21  2        M 19-24                                              
42    84  James Cook             M      Wyandotte          MI    US      3:26:31.4 18.1 mph 57  3        M 55-59                                              
43    117 Eric Fernando          M      Franklin           MI    US      3:26:54.5 18 mph   49  6        M 45-49                                              
44    47  Al McWilliams          M      Ann Arbor          MI    US      3:26:59.3 18 mph   37  6        M 35-39                                              
45    25  Scotty Albaugh         M      Milford            MI    US      3:26:59.5 18 mph   25  7        M 25-29                                              
46    58  Jake Samborski         M      Ferndale           MI    US      3:27:10.5 18 mph   27  8        M 25-29  Team JTREE                                  
47    14  Mason Geiger           M      Warsaw             IN    US      3:27:37.9 18 mph   28  9        M 25-29                                              
48    105 Adam Roberts           M      Sarnia             ON    CA      3:34:42.4 17.4 mph 37  7        M 35-39                                              
49    30  Christina Draijer      F      Ann Arbor          MI    US      3:36:28.5 17.2 mph 30  1        F 30-34  Ann Arbor Triathlon Club                    
50    101 Fred Iversen           M      Carmel             IN    US      3:39:48.4 17 mph   42  8        M 40-44                                              
51    1   RICHARD DEFAZIO        M      Ann Arbor          MI    US      3:39:50.7 17 mph   50  6        M 50-54                                              
52    17  Tracy Berman           F      Ann Arbor          MI    US      3:40:41.7 16.9 mph 34  2        F 30-34  Ann Arbor Triathlon Club                    
53    83  greg lamay             M      Saint Clair Shores MI    US      3:41:20.0 16.8 mph 44  9        M 40-44                                              
54    98  Catherine Culkin       F      Ann Arbor          MI    US      3:43:08.6 16.7 mph 25  1        F 25-29                                              
55    49  Robert Meester         M      University Heights OH    US      3:44:31.5 16.6 mph 49  7        M 45-49                                              
56    135 Jarrod Buffy           M      Monclova           OH    US      3:44:41.4 16.6 mph 46  8        M 45-49                                              
57    139 Suzanne Peats          F      Perrysburg         OH    US      3:44:42.2 16.6 mph 52  1        F 50-54  Maumee Valley Wheelmen                      
58    132 Adam Solomon           M      Clawson            MI    US      3:47:15.5 16.4 mph 32  4        M 30-34  Morning Cranks                              
59    70  Allen Kraus            M      Maumee             OH    US      3:51:01.1 16.1 mph 55  4        M 55-59  Maumee Valley Wheelmen                      
60    100 Dori Leib              F      Farmington         MI    US      3:52:07.9 16.1 mph 45  1        F 45-49                                              
61    82  Nick Giordano          M      Livonia            MI    US      3:52:08.5 16.1 mph 39  8        M 35-39                                              
62    109 Connor O'Malia         M      Indianapolis       IN    US      3:52:59.0 16 mph   27  10       M 25-29                                              
63    32  Kent Blankenship       M      Novi               MI    US      3:53:32.0 15.9 mph 49  9        M 45-49  RACING GREYHOUNDS                           
64    11  Stacey Hughes          F      Indianapolis       IN    US      3:54:42.1 15.9 mph 46  2        F 45-49                                              
65    116 Mindy Fernando         F      Franklin           MI    US      3:54:45.9 15.9 mph 39  1        F 35-39                                              
66    112 Randy Arellano         M      Dearborn           MI    US      3:54:54.3 15.9 mph 47  10       M 45-49                                              
67    136 Mike Peiffer           M      Maumee             OH    US      3:55:24.9 15.9 mph 34  5        M 30-34  Maumee Valley Wheelmen                      
68    74  Nathan Zgnilec         M      Garden City        MI    US      3:56:59.6 15.7 mph 26  11       M 25-29                                              
69    75  Tristan Hill           M      Sylvania           OH    US      4:05:30.1 15.2 mph 32  6        M 30-34  SPOKE LIFE CYCLES                           
70    15  Skip Vendola           M      Ann Arbor          MI    US      4:05:59.7 15.1 mph 49  11       M 45-49                                              
71    63  Len Fritz              M      Brownstown         MI    US      4:06:39.5 15.1 mph 38  9        M 35-39                                              
72    91  Laura Shields          F      Chicago            IL    US      4:08:04.5 15 mph   31  3        F 30-34                                              
73    38  Len Parmenter          M      Parma              MI    US      4:08:06.5 15 mph   39  10       M 35-39                                              
74    72  Todd Wanley            M      Waterford          MI    US      4:09:25.1 14.9 mph 57  5        M 55-59                                              
75    68  Dan Willis             M      Graytown           OH    US      4:12:09.2 14.8 mph 50  7        M 50-54                                              
76    110 John Wheeler II        M      Carmel             IN    US      4:13:15.7 14.7 mph 53  8        M 50-54                                              
77    13  Quentin Olson          M      Whitmore Lake      MI    US      4:14:05.0 14.7 mph 43  10       M 40-44                                              
78    62  Pete Hitzeman          M      Dayton             OH    US      4:22:46.5 14.2 mph 34  7        M 30-34                                              
79    6   Jean-Baptiste Jeannin  M      Ann Arbor          MI    US      4:35:55.4 13.5 mph 32  8        M 30-34  The Bar End Drifters Bicycle Adventure Club 
80    20  Steve Weinstock        M      Lake Forest        IL    US      4:37:28.1 13.4 mph 64  1        M 60-64                                              
81    115 Quinn Bosworth         M      Williamston        MI    US      4:42:05.4 13.2 mph 58  6        M 55-59                                              
82    40  Derek Stratelak        M      Grosse Pointe      MI    US      4:42:59.1 13.2 mph 57  7        M 55-59                                              
83    10  Mikhail Kuznetcov      M      Ann Arbor          MI    US      4:53:09.8 12.7 mph 32  9        M 30-34                                              
84    53  Keegan Rowe            M      London             ON    CA      5:02:02.8 12.3 mph 32  10       M 30-34                                              
85    52  Thomas Ryan            M      Ann Arbor          MI    US      5:02:02.9 12.3 mph 52  9        M 50-54  Ann Arbor Triathlon Club                    
86    22  Terri Brock            F      Lake Forest        IL    US      5:04:13.8 12.2 mph 51  2        F 50-54                                              
87    5   Jenny Schultz          F      Canton             MI    US      5:17:05.8 11.8 mph 39  2        F 35-39                                              


Top Male Finisher - Open
Place Name           Bib Age Overall Gender Location           Time      
===== ============== === === ======= ====== ================== ========= 
1     Daniel Yankus  21  36  1       M      Milford MI US      2:49:23.0 
2     Alex TenElshof 45  28  2       M      Grand Rapids MI US 2:51:01.0 
3     Daniel Soltan  16  27  3       M      Ann Arbor MI US    2:51:01.2 


Top Female Finisher - Open
Place Name                   Bib Age Overall Gender Location        Time      
===== ====================== === === ======= ====== =============== ========= 
1     Michelle Hance         37  24  33      F      Fishers IN US   3:18:55.5 
2     Angela Webster         65  42  34      F      Kitchener ON CA 3:18:55.5 
3     Wendy Zamzow-Blumerick 86  43  35      F      Adrian MI US    3:18:59.3 


Male 19 to 24
Place Name                 Bib Age Overall Gender Location        Time      
===== ==================== === === ======= ====== =============== ========= 
1     Ian Marzke           80  22  9       M      Ann Arbor MI US 2:55:47.9 
2     Dexter DeShantz-Cook 85  21  41      M      Ypsilanti MI US 3:26:31.4 


Male 25 to 29
Place Name            Bib Age Overall Gender Location        Time      
===== =============== === === ======= ====== =============== ========= 
1     Jeffrey Johnson 54  27  4       M      fruitport MI US 2:51:01.4 
2     Alex Vanias     78  27  8       M      Ann Arbor MI US 2:51:02.4 
3     Glen Shaw       140 27  14      M      Ann Arbor MI US 3:03:11.4 


Male 30 to 34
Place Name           Bib Age Overall Gender Location           Time      
===== ============== === === ======= ====== ================== ========= 
1     KELLY Sugg     114 30  6       M      Plymouth MI US     2:51:01.5 
2     MIchael Migler 99  33  28      M      Royal Oak MI US    3:16:42.2 
3     Josh Concannon 66  30  29      M      Grand Rapids MI US 3:17:52.6 


Male 35 to 39
Place Name             Bib Age Overall Gender Location         Time      
===== ================ === === ======= ====== ================ ========= 
1     Michael Simonson 31  38  11      M      Oxford MI US     2:55:48.7 
2     Nicholas Stanko  2   37  12      M      Ann Arbor MI US  2:59:42.7 
3     Lucas Porinsky   76  36  16      M      South Lyon MI US 3:07:14.2 


Male 40 to 44
Place Name          Bib Age Overall Gender Location            Time      
===== ============= === === ======= ====== =================== ========= 
1     Sean Kickbush 81  41  5       M      Traverse City MI US 2:51:01.4 
2     Rick Trudo    24  43  7       M      Freeland MI US      2:51:02.3 
3     Nick Mossing  50  40  10      M      Holland OH US       2:55:48.3 


Male 45 to 49
Place Name           Bib Age Overall Gender Location       Time      
===== ============== === === ======= ====== ============== ========= 
1     Lupe Martinez  51  46  15      M      Hamilton MI US 3:06:15.1 
2     David Messing  95  46  20      M      Macomb MI US   3:07:53.9 
3     Todd Blumerick 88  46  21      M      Adrian MI US   3:07:54.0 


Male 50 to 54
Place Name          Bib Age Overall Gender Location               Time      
===== ============= === === ======= ====== ====================== ========= 
1     Michael Dega  59  52  17      M      Farmington Hills MI US 3:07:42.5 
2     Terry Ritter  44  51  18      M      Royal Oak MI US        3:07:46.9 
3     Jeff Crawford 19  50  19      M      Toledo OH US           3:07:48.2 


Male 55 to 59
Place Name        Bib Age Overall Gender Location               Time      
===== =========== === === ======= ====== ====================== ========= 
1     Ken Shecter 43  55  36      M      Farmington Hills MI US 3:19:00.9 
2     Paul Brown  8   57  38      M      Dearborn MI US         3:23:29.0 
3     James Cook  84  57  42      M      Wyandotte MI US        3:26:31.4 


Male 60 to 64
Place Name            Bib Age Overall Gender Location          Time      
===== =============== === === ======= ====== ================= ========= 
1     Steve Weinstock 20  64  80      M      Lake Forest IL US 4:37:28.1 


Female 25 to 29
Place Name             Bib Age Overall Gender Location        Time      
===== ================ === === ======= ====== =============== ========= 
1     Catherine Culkin 98  25  54      F      Ann Arbor MI US 3:43:08.6 


Female 30 to 34
Place Name              Bib Age Overall Gender Location        Time      
===== ================= === === ======= ====== =============== ========= 
1     Christina Draijer 30  30  49      F      Ann Arbor MI US 3:36:28.5 
2     Tracy Berman      17  34  52      F      Ann Arbor MI US 3:40:41.7 
3     Laura Shields     91  31  72      F      Chicago IL US   4:08:04.5 


Female 35 to 39
Place Name           Bib Age Overall Gender Location       Time      
===== ============== === === ======= ====== ============== ========= 
1     Mindy Fernando 116 39  65      F      Franklin MI US 3:54:45.9 
2     Jenny Schultz  5   39  87      F      Canton MI US   5:17:05.8 


Female 45 to 49
Place Name          Bib Age Overall Gender Location           Time      
===== ============= === === ======= ====== ================== ========= 
1     Dori Leib     100 45  60      F      Farmington MI US   3:52:07.9 
2     Stacey Hughes 11  46  64      F      Indianapolis IN US 3:54:42.1 


Female 50 to 54
Place Name          Bib Age Overall Gender Location          Time      
===== ============= === === ======= ====== ================= ========= 
1     Suzanne Peats 139 52  57      F      Perrysburg OH US  3:44:42.2 
2     Terri Brock   22  51  86      F      Lake Forest IL US 5:04:13.8 

Embed Code

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.