Results For
Fat Bike Birkie

Cable, WI 54821
Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Number Participant Name            Chip Time  Pace     Gender Timber Tr Rank Timber Tr Time Nordmor Rank Nordmor Time Finish Rank Finish Time Age FBB Team        City             State / Province AG Place Age Group 
===== ========== =========================== ========== ======== ====== ============== ============== ============ ============ =========== =========== === =============== ================ ================ ======== ========= 
1     1002       Jack Brandvold              0:42:39.73 18.4 mph M      3              0:16:08        1            0:38:24      1           0:42:40     17  Donkey Label    Minneapolis      MN               1        M 13-17   
2     1040       James Halverson             0:43:53.03 17.8 mph M      1              0:16:08        2            0:39:20      2           0:43:53     14  MNJRC           North Branch     MN               2        M 13-17   
3     1003       Connor Buchanan             0:45:07.52 17.4 mph M      2              0:16:08        3            0:40:37      3           0:45:08     17  SLSMTB          Pleasant Prairie WI               3        M 13-17   
4     1004       Caden Budd                  0:47:31.01 16.5 mph M      4              0:17:16        4            0:42:41      4           0:47:31     14  Broken Spoke    Wrightstown      WI               4        M 13-17   
5     1239       Jon Cernohous               0:47:45.60 16.4 mph M      6              0:17:51        5            0:43:06      5           0:47:46     50  FRAMED BIKES    Stillwater       MN               1        M 50-59   
6     1007       Ruben Dayton-Brantmeier     0:48:16.64 16.2 mph M      5              0:17:24        6            0:43:28      6           0:48:17     14                  Menomonie        WI               5        M 13-17   
7     1246       Jack Haag                   0:48:55.05 16 mph   M      8              0:18:42        8            0:44:25      7           0:48:55     17                  Bloomington      MN               6        M 13-17   
8     1020       Zebulon Wehr                0:49:08.44 15.9 mph M      7              0:18:41        7            0:44:22      8           0:49:08     19                  Cloquet          MN               1        M 18-29   
9     1010       Bee Furlong                 0:49:41.13 15.8 mph F      10             0:18:46        9            0:44:56      9           0:49:41     29  Big Ring Flyers River Falls      WI               1        F 18-29   
10    1009       Matt Fisher                 0:50:21.49 15.5 mph M      9              0:18:44        10           0:45:20      10          0:50:21     32  Broken Spoke    Green Bay        WI               1        M 30-39   
11    1014       Chris Iverson               0:52:26.01 14.9 mph M      16             0:20:15        13           0:47:35      11          0:52:26     54  BRF - Apex      Hudson           WI               2        M 50-59   
12    1284       Chad Witt                   0:52:26.06 14.9 mph M      11             0:19:32        11           0:47:35      12          0:52:26     48                  Hudson           MN               1        M 40-49   
13    1017       Wendy Stocker               0:52:26.60 14.9 mph F      19             0:20:18        14           0:47:38      13          0:52:27     49  Big Ring Flyers River Falls      WI               1        F 40-49   
14    1001       Jill Beskar                 0:52:27.27 14.9 mph F      18             0:20:16        15           0:47:41      14          0:52:27     39  BRF - Apex      New Richmond     WI               1        F 30-39   
15    1016       Duwayne Morse               0:52:27.86 14.9 mph M      13             0:20:06        12           0:47:35      15          0:52:28     54                  White Bear Lake  MN               3        M 50-59   
16    1021       Brett Whyte                 0:53:21.86 14.7 mph M      12             0:19:59        16           0:47:46      16          0:53:22     52                  Winona           MN               4        M 50-59   
17    1273       Jason Ruesch                0:53:50.77 14.5 mph M      17             0:20:16        18           0:48:34      17          0:53:51     48                  Medford          WI               2        M 40-49   
18    1074       Sean Loughran               0:54:39.84 14.3 mph M      15             0:20:11        20           0:49:13      18          0:54:40     41                  Byron            MN               3        M 40-49   
19    1068       Glen Gutting                0:55:13.63 14.2 mph M      21             0:20:35        21           0:49:51      19          0:55:14     62                  Houlton          WI               1        M 60-69   
20    1094       Daniel Broekhuis            0:55:48.89 14 mph   M      22             0:20:58        22           0:50:33      20          0:55:49     60                  Beloit           WI               2        M 60-69   
21    1091       Bob Ayres                   0:56:50.47 13.8 mph M      26             0:21:32        23           0:51:26      21          0:56:50     61                  Eau Claire       WI               3        M 60-69   
22    1025       Cole Aldrich                0:57:00.96 13.7 mph M      23             0:21:10        24           0:51:30      22          0:57:01     32                  Plymouth         MN               2        M 30-39   
23    1006       Andrew Chaffe               0:57:01.08 13.7 mph M      27             0:21:33        28           0:51:51      23          0:57:01     46  Freewheel Bike  St. Paul         MN               4        M 40-49   
24    1015       Arthur Martin               0:57:01.18 13.7 mph M      24             0:21:22        26           0:51:40      24          0:57:01     66                  Frederic         WI               4        M 60-69   
25    1062       Daren Czech                 0:57:02.49 13.7 mph M      34             0:22:01        25           0:51:31      25          0:57:02     37                  Sauk Rapids      MN               3        M 30-39   
26    1053       Chris Woodke                0:57:03.99 13.7 mph M      35             0:22:04        27           0:51:46      26          0:57:04     35  Broken Spoke    Green Bay        WI               4        M 30-39   
27    1037       Ryan Gunderson              0:57:31.85 13.6 mph M      36             0:22:07        29           0:52:06      27          0:57:32     44                  Eau Claire       WI               5        M 40-49   
28    1161       Jeff Schmidt                0:57:49.90 13.5 mph M      25             0:21:27        30           0:52:11      28          0:57:50     40                  Minneapolis      MN               6        M 40-49   
29    1078       Ben Nemec                   0:58:04.18 13.5 mph M      29             0:21:36        31           0:52:19      29          0:58:04     37                  Rochester        MN               5        M 30-39   
30    1083       Robert Schmidt              0:58:26.84 13.4 mph M      31             0:21:53        34           0:53:05      30          0:58:27     54                  Milwaukee        WI               5        M 50-59   
31    1088       Nelson Williams             0:58:26.99 13.4 mph M      30             0:21:53        35           0:53:05      31          0:58:27     45  Briohn Building Elm Grove        WI               7        M 40-49   
32    1061       Stacey Brickson             0:58:33.06 13.4 mph F      38             0:22:17        33           0:52:57      32          0:58:33     51  BrickO's Drafte Middleton        WI               1        F 50-59   
33    1099       Arnie Chamberlain           0:58:33.16 13.4 mph M      28             0:21:34        32           0:52:43      33          0:58:33     39                  Cudahy           WI               6        M 30-39   
34    1070       Chris Jackson               0:58:33.62 13.4 mph M      32             0:21:55        36           0:53:06      34          0:58:34     53  Team Borah      Coon Valley      WI               6        M 50-59   
35    1012       Laura Grovogel              0:59:08.10 13.2 mph F      33             0:21:59        37           0:53:19      35          0:59:08     35  Broken Spoke    Green Bay        WI               2        F 30-39   
36    1030       Tony Braun                  0:59:14.47 13.2 mph M      39             0:22:29        38           0:53:35      36          0:59:14     59                  Mount Pleasant   WI               7        M 50-59   
37    1272       Jeremy Roth                 0:59:32.42 13.1 mph M      49             0:23:01        40           0:53:55      37          0:59:32     39  Adventuron      Plymouth         WI               7        M 30-39   
38    1119       Rachel Mccloskey            0:59:51.83 13.1 mph F      40             0:22:37        41           0:53:58      38          0:59:52     25                  Circle Pines     MN               2        F 18-29   
39    1066       Tom Fitz                    1:00:13.70 13 mph   M      50             0:23:04        43           0:54:25      39          1:00:14     59                  Ashland          WI               8        M 50-59   
40    1050       Morey Vanden Heuvel         1:00:28.56 12.9 mph M      44             0:22:46        44           0:54:43      40          1:00:29     38                  Redgranite       WI               8        M 30-39   
41    1027       Jesse Bell                  1:00:59.91 12.9 mph M      41             0:22:42        46           0:55:14      41          1:01:00     55                  Maple Grove      MN               9        M 50-59   
42    1136       Matthew Wheeler             1:01:11.99 12.8 mph M      37             0:22:10        45           0:54:56      42          1:01:12     32                  Appleton         WI               9        M 30-39   
43    1065       Chris Dunn                  1:01:22.36 12.8 mph M      55             0:23:37        49           0:55:46      43          1:01:22     50                  Eden Prairie     MN               10       M 50-59   
44    1154       Thomas Mccarthy             1:01:25.61 12.8 mph M      52             0:23:19        47           0:55:24      44          1:01:26     49  ILB             Forest Lake      MN               8        M 40-49   
45    1137       Adam Anderegg               1:01:27.13 12.7 mph M      54             0:23:27        48           0:55:44      45          1:01:27     15  Rulon Racing    Rice Lake        WI               7        M 13-17   
46    1046       Donavon Schumacher          1:01:57.50 12.6 mph M      46             0:22:54        51           0:56:19      46          1:01:58     51                  Altoona          WI               11       M 50-59   
47    1031       Barry Cool                  1:02:23.79 12.5 mph M      64             0:24:15        52           0:56:19      47          1:02:24     58                  White Bear Lake  MN               12       M 50-59   
48    1077       Keith Miller                1:02:26.92 12.5 mph M      42             0:22:45        50           0:56:10      48          1:02:27     51                  Libertyville     IL               13       M 50-59   
49    1102       Scott Cousins               1:02:27.58 12.5 mph M      43             0:22:45        42           0:54:17      49          1:02:28     53                  Highlands Ranch  CO               14       M 50-59   
50    1129       Mike Slade                  1:02:27.72 12.5 mph M      45             0:22:46        39           0:53:52      50          1:02:28     56                  Libertyville     IL               15       M 50-59   
51    1087       Nate Swiston                1:03:11.96 12.4 mph M      48             0:22:59        55           0:57:13      51          1:03:12     52                  Washburn         WI               16       M 50-59   
52    1242       David Diamond               1:03:12.39 12.4 mph M      58             0:24:00        57           0:57:29      52          1:03:12     62  Colectivo       Milwaukee        WI               5        M 60-69   
53    1123       Amjad Nazzal                1:03:15.29 12.4 mph M      56             0:23:41        54           0:57:09      53          1:03:15     34                  Middleton        WI               10       M 30-39   
54    1013       Kevin Hartwell              1:03:25.98 12.3 mph M      53             0:23:25        56           0:57:18      54          1:03:26     65                  Libertyville     IL               6        M 60-69   
55    1043       Steven Menk                 1:03:27.89 12.3 mph M      59             0:24:05        53           0:57:09      55          1:03:28     67                  Hayward          WI               7        M 60-69   
56    1261       Eamon Lynch-Mckinney        1:03:42.89 12.3 mph M      69             0:24:46        63           0:58:16      56          1:03:43     16                  Saint Paul       MN               8        M 13-17   
57    1280       Curt Travis                 1:03:48.71 12.3 mph M      63             0:24:14        58           0:57:45      57          1:03:49     62                  Eau Claire       WI               8        M 60-69   
58    1026       Morgan Bell                 1:03:48.86 12.3 mph F      51             0:23:11        60           0:58:00      58          1:03:49     18                  Maple Grove      MN               3        F 18-29   
59    1045       Daniel Quella               1:04:04.22 12.2 mph M      57             0:23:50        61           0:58:04      59          1:04:04     58                  Racine           WI               17       M 50-59   
60    1208       W. Scott Lindell            1:04:24.72 12.2 mph M      72             0:24:54        59           0:57:49      60          1:04:25     53                  Sartell          MN               18       M 50-59   
61    1163       Ryan Strom                  1:04:44.44 12.1 mph M      60             0:24:06        62           0:58:10      61          1:04:44     45                  St. Paul         MN               9        M 40-49   
62    1005       Mark Catlin                 1:05:20.33 12 mph   M      66             0:24:23        68           0:59:21      62          1:05:20     68                  Wabasha          MN               9        M 60-69   
63    1134       Jason Vanderport            1:05:20.79 12 mph   M      67             0:24:26        67           0:59:20      63          1:05:21     50                  Forest Lake      MN               19       M 50-59   
64    1038       Timothy Gunderson           1:05:23.08 12 mph   M      61             0:24:07        65           0:59:17      64          1:05:23     39                  Eau Claire       WI               11       M 30-39   
65    1260       Peter Lenar                 1:05:25.48 12 mph   M      93             0:26:00        69           0:59:22      65          1:05:25     54                  Wausau           WI               20       M 50-59   
66    1034       Angela Engel                1:05:27.80 12 mph   F      75             0:25:02        66           0:59:19      66          1:05:28     44  Wheel & Sprocke Abbotsford       WI               2        F 40-49   
67    1082       John Rush                   1:05:32.32 12 mph   M      47             0:22:55        64           0:59:15      67          1:05:32     38                  Franklin         WI               12       M 30-39   
68    1044       Jared Nordstrom             1:05:50.79 11.9 mph M      81             0:25:19        70           0:59:50      68          1:05:51     19                  Crystal          MN               2        M 18-29   
69    1032       Bryan Crum                  1:05:54.46 11.9 mph M      79             0:25:10        72           1:00:09      69          1:05:54     29                  Solon Springs    WI               3        M 18-29   
70    1086       Allen Skibba                1:06:34.40 11.8 mph M      68             0:24:36        71           1:00:07      70          1:06:34     55                  Verona           WI               21       M 50-59   
71    1049       Elisabeth Vanden Heuvel     1:07:05.67 11.7 mph F      70             0:24:49        73           1:00:36      71          1:07:06     36                  Redgranite       WI               3        F 30-39   
72    1157       Chad Norling                1:08:08.51 11.5 mph M      84             0:25:46        74           1:01:35      72          1:08:09     51  Team ILB        Minneapolis      MN               22       M 50-59   
73    1036       John Garrett                1:08:15.60 11.5 mph M      104            0:26:33        76           1:01:39      73          1:08:16     67                  Hayward          WI               10       M 60-69   
74    1237       Rick Campion                1:08:16.88 11.5 mph M      92             0:26:00        77           1:01:49      74          1:08:17     53                  Crystal          MN               23       M 50-59   
75    1029       Blaine Bierschenk           1:08:20.65 11.5 mph M      71             0:24:50        75           1:01:37      75          1:08:21     29                  Des Moines       IA               4        M 18-29   
76    1138       Jeff Anderegg               1:08:30.02 11.4 mph M      76             0:25:06        79           1:02:03      76          1:08:30     46  Rulon Racing    Rice Lake        WI               10       M 40-49   
77    1192       Jt Withrow                  1:08:31.33 11.4 mph M      73             0:24:55        78           1:01:51      77          1:08:31     14  Orono Mountain  Orono            MN               9        M 13-17   
78    1089       Jake Anderson               1:08:40.50 11.4 mph M      82             0:25:28        88           1:02:58      78          1:08:41     17                  Minneapolis      MN               10       M 13-17   
79    1090       Randy Anderson              1:08:48.14 11.4 mph M      80             0:25:12        87           1:02:58      79          1:08:48     52                  Minneapolis      MN               24       M 50-59   
80    1096       Jim Brych                   1:08:51.50 11.4 mph M      78             0:25:10        83           1:02:37      80          1:08:52     55                  Duluth           MN               25       M 50-59   
81    1051       Mindy Wagner                1:09:12.06 11.3 mph F      94             0:26:01        82           1:02:33      81          1:09:12     41  Gryphon Velo Ra Abbotsford       WI               3        F 40-49   
82    1200       Daniel Clark                1:09:24.11 11.3 mph M      77             0:25:10        80           1:02:14      82          1:09:24     34                  Hudson           WI               13       M 30-39   
83    1084       Jamie Shaffer               1:09:28.09 11.3 mph M      105            0:26:37        85           1:02:54      83          1:09:28     44                  Cumberland       WI               11       M 40-49   
84    1107       Karl Frankowski             1:09:41.04 11.3 mph M      88             0:25:48        91           1:03:08      84          1:09:41     41                  Arden Hills      MN               12       M 40-49   
85    1259       Eric Lebow                  1:09:41.77 11.3 mph M      98             0:26:14        86           1:02:57      85          1:09:42     49  ILB             Shoreview        MN               13       M 40-49   
86    1023       Thomas Wilson               1:09:42.40 11.2 mph M      96             0:26:12        92           1:03:14      86          1:09:42     59                  Libertyville     IL               26       M 50-59   
87    1057       Chuck Anger                 1:09:44.91 11.2 mph M      62             0:24:12        90           1:03:02      87          1:09:45     66                  Eau Claire       WI               11       M 60-69   
88    1142       Greg Bond                   1:09:51.11 11.2 mph M      91             0:25:59        81           1:02:15      88          1:09:51     51                  Libertyville     IL               27       M 50-59   
89    1064       Gerald Danzer               1:09:52.84 11.2 mph M      101            0:26:18        89           1:03:01      89          1:09:53     56                  Racine           WI               28       M 50-59   
90    1145       Wendy Crawford              1:09:56.69 11.2 mph F      85             0:25:47        95           1:03:34      90          1:09:57     56  Life Wellness C Lakeville        MN               2        F 50-59   
91    1175       Gregg Zastrow               1:09:59.89 11.2 mph M      107            0:26:41        93           1:03:15      91          1:10:00     54                  Shoreview        MN               29       M 50-59   
92    1071       James Kirchen               1:10:00.22 11.2 mph M      86             0:25:47        84           1:02:42      92          1:10:00     50                  Chippewa Falls   WI               30       M 50-59   
93    1028       Tom Bengel                  1:10:11.00 11.1 mph M      102            0:26:30        96           1:03:43      93          1:10:11     70                  St Paul          MN               1        M 70-79   
94    1106       William Foudray             1:10:17.06 11.1 mph M      89             0:25:50        94           1:03:21      94          1:10:17     50                  Excelsior        MN               31       M 50-59   
95    1174       Dylan Winchester            1:10:47.32 11.1 mph M      114            0:27:07        97           1:03:44      95          1:10:47     20                  Hayward          WI               5        M 18-29   
96    1047       Daniel Smith                1:11:07.51 11 mph   M      116            0:27:19        98           1:04:21      96          1:11:08     40                  Racine           WI               14       M 40-49   
97    1097       Chad Buchanan               1:11:14.17 11 mph   M      95             0:26:03        102          1:04:36      97          1:11:14     48                  Pleasant Prairie WI               15       M 40-49   
98    1168       Christopher Urtel           1:11:16.47 11 mph   M      109            0:26:44        99           1:04:22      98          1:11:16     40                  Stillwater       MN               16       M 40-49   
99    1228       Anonymous Participant       1:11:21.48 11 mph   F      108            0:26:43        101          1:04:31      99          1:11:21     34                                                    4        F 30-39   
100   1229       Nick Tseffos                1:11:21.88 11 mph   M      99             0:26:14        100          1:04:31      100         1:11:22     64                  Appleton         WI               12       M 60-69   
101   1073       Doug Koehler                1:11:23.52 11 mph   M      87             0:25:47        104          1:04:59      101         1:11:24     52                  Waukesha         WI               32       M 50-59   
102   1127       Eric Schroeder              1:11:54.31 10.9 mph M      103            0:26:33        105          1:05:04      102         1:11:54     34                  Deerbrook        WI               14       M 30-39   
103   1069       Zach Hetzel                 1:12:34.25 10.8 mph M      110            0:26:48        110          1:06:11      103         1:12:34     37                  West Allis       WI               15       M 30-39   
104   1052       Scott Wilson                1:12:34.31 10.8 mph M      115            0:27:13        106          1:05:27      104         1:12:34     75                  Hayward          WI               2        M 70-79   
105   1148       Andrew Fritz                1:12:41.14 10.8 mph M      106            0:26:39        103          1:04:48      105         1:12:41     36                  Lake Mills       WI               16       M 30-39   
106   1159       Steve Ruelle                1:12:41.71 10.8 mph M      123            0:27:46        108          1:06:05      106         1:12:42     57                  Wayzata          MN               33       M 50-59   
107   1079       Todd Olson                  1:12:49.98 10.7 mph M      113            0:27:04        109          1:06:07      107         1:12:50     55                  Farmington       MN               34       M 50-59   
108   1256       Jessica Kratz               1:12:57.67 10.7 mph F      125            0:27:48        107          1:05:59      108         1:12:58     41                  Minneapolis      MN               4        F 40-49   
109   1167       Sam Tuttle                  1:13:06.85 10.7 mph M      132            0:28:11        114          1:06:35      109         1:13:07     15  Hayward Composi Drummond         WI               11       M 13-17   
110   1118       Jim Lloyd                   1:13:31.84 10.7 mph M      90             0:25:57        111          1:06:13      110         1:13:32     60                  Woodbury         MN               13       M 60-69   
111   1072       Jon Klotz                   1:13:43.41 10.6 mph M      118            0:27:21        116          1:06:58      111         1:13:43     49  Colectivo       Sturgeon Bay     WI               17       M 40-49   
112   1199       Charlie Carlson             1:13:49.37 10.6 mph M      111            0:26:52        112          1:06:27      112         1:13:49     44                  Mendota Heights  MN               18       M 40-49   
113   1219       David Rust                  1:13:51.68 10.6 mph M      97             0:26:12        113          1:06:29      113         1:13:52     44                  Saint Paul       MN               19       M 40-49   
114   1155       Andrew Naughton             1:13:55.38 10.6 mph M      100            0:26:18        115          1:06:42      114         1:13:55     41  Team ILB        Minneapolis      MN               20       M 40-49   
115   1076       Mary Menk                   1:14:33.41 10.5 mph F      126            0:27:57        117          1:07:15      115         1:14:33     65                  Haward           WI               1        F 60-69   
116   1101       Dalton Collins              1:14:41.12 10.5 mph M      83             0:25:43        120          1:07:29      116         1:14:41     62                  Washburn         WI               14       M 60-69   
117   1212       Scott Miller                1:14:49.03 10.5 mph M      127            0:27:58        118          1:07:22      117         1:14:49     28                  Cable            WI               6        M 18-29   
118   1209       Fisher Louis                1:14:49.08 10.5 mph M      129            0:28:03        119          1:07:23      118         1:14:49     23  Eagle Knob      Cable            WI               7        M 18-29   
119   1158       Jason O'Keane               1:15:09.75 10.4 mph M      112            0:27:03        121          1:07:36      119         1:15:10     48                  Minneapolis      MN               21       M 40-49   
120   1222       Alison Spaude               1:15:26.25 10.4 mph F      128            0:27:58        122          1:08:10      120         1:15:26     36                  Washburn         WI               5        F 30-39   
121   1019       Rich Toepper                1:15:38.66 10.3 mph M      120            0:27:30        123          1:08:17      121         1:15:39     58                  Woodstock        IL               35       M 50-59   
122   1135       John Waldron                1:15:40.75 10.3 mph M      135            0:28:23        124          1:08:23      122         1:15:41     68                  Birchwood        WI               15       M 60-69   
123   1109       Roger Gray                  1:15:41.17 10.3 mph M      124            0:27:48        125          1:08:26      123         1:15:41     62                  Rice Lake        WI               16       M 60-69   
124   1095       Kari Brych                  1:15:43.58 10.3 mph F      122            0:27:44        128          1:08:59      124         1:15:44     50                  Duluth           MN               3        F 50-59   
125   1111       Rich Jamieson               1:15:50.41 10.3 mph M      136            0:28:24        126          1:08:28      125         1:15:50     61                  Bloomington      MN               17       M 60-69   
126   1067       John Fitzgerald             1:15:57.21 10.3 mph M      130            0:28:03        127          1:08:39      126         1:15:57     68  HED Cycling     Oakdale          MN               18       M 60-69   
127   1166       Ken Taillon                 1:15:59.25 10.3 mph M      134            0:28:14        129          1:09:14      127         1:15:59     58                  Stillwater       MN               36       M 50-59   
128   1226       Steve Thatcher              1:16:13.44 10.3 mph M      144            0:29:05        140          1:13:06      128         1:16:13     69  Ride and Glide  Hugo             MN               19       M 60-69   
129   1100       Scott Clements              1:16:51.48 10.2 mph M      145            0:29:06        130          1:09:26      129         1:16:51     62                  Bloomington      MN               20       M 60-69   
130   1117       Kyle Lehenbauer             1:17:23.81 10.1 mph M      154            0:29:55        133          1:10:39      130         1:17:24     45  Beer Chasers    New Brighton     MN               22       M 40-49   
131   1113       Amit Kirdatt                1:17:30.06 10.1 mph M      121            0:27:44        132          1:10:30      131         1:17:30     42  Beer Chasers    Minneapolis      MN               23       M 40-49   
132   1196       Anna Bennett                1:17:46.47 10.1 mph F      137            0:28:28        131          1:10:15      132         1:17:46     27                  Saint Paul       MN               4        F 18-29   
133   1210       Grant Lundberg              1:19:03.62 9.9 mph  M      150            0:29:15        135          1:11:29      133         1:19:04     22                  Poplar           WI               8        M 18-29   
134   1060       Barbara Blair               1:19:05.78 9.9 mph  F      147            0:29:08        136          1:11:44      134         1:19:06     52  Big Ring Flyers Hudson           WI               4        F 50-59   
135   1185       Bill Minge                  1:19:11.22 9.9 mph  M      133            0:28:12        137          1:11:54      135         1:19:11     69                  St. Louis Park   MN               21       M 60-69   
136   1173       Darren Winchester           1:19:15.06 9.9 mph  M      149            0:29:10        134          1:11:08      136         1:19:15     54                  Hayward          WI               37       M 50-59   
137   1184       Tom Mckinley                1:19:59.07 9.8 mph  M      146            0:29:06        138          1:11:58      137         1:19:59     64                  Rochester        MN               22       M 60-69   
138   1191       Jonathan Wirth              1:20:14.99 9.8 mph  M      138            0:28:36        139          1:12:12      138         1:20:15     60                  Falcon Heights   MN               23       M 60-69   
139   1180       Amber Harmon                1:20:30.12 9.7 mph  F      162            0:30:39        145          1:13:45      139         1:20:30     33                  Duluth           MN               6        F 30-39   
140   1128       Justin Singleton            1:20:42.41 9.7 mph  M      180            0:32:12        144          1:13:41      140         1:20:42     57                  Shakopee         MN               38       M 50-59   
141   1176       Leah Davis                  1:20:58.33 9.7 mph  F      163            0:30:39        146          1:13:46      141         1:20:58     32                  Duluth           MN               7        F 30-39   
142   1075       Samantha Mach               1:21:18.21 9.6 mph  F      142            0:28:52        147          1:13:48      142         1:21:18     14  Broken Spoke    Green Bay        WI               1        F 13-17   
143   1085       Dirk Shelley                1:21:32.20 9.6 mph  M      170            0:31:12        142          1:13:36      143         1:21:32     58  Zion Cyclery    Highwood         IL               39       M 50-59   
144   1041       Natalie Kerns               1:21:37.99 9.6 mph  F      140            0:28:44        149          1:14:15      144         1:21:38     37                  Golden Valley    MN               8        F 30-39   
145   1024       Ted Zinox                   1:21:52.12 9.6 mph  M      157            0:30:26        143          1:13:41      145         1:21:52     16  Southeast Lake  Highland Park    IL               12       M 13-17   
146   1183       Katie Mchugh                1:22:05.77 9.5 mph  F      141            0:28:50        150          1:14:43      146         1:22:06     42                  Vernon Hills     IL               5        F 40-49   
147   1098       Kevin Campbell              1:22:16.49 9.5 mph  M      148            0:29:10        148          1:13:58      147         1:22:16     49                  Osceola          WI               24       M 40-49   
148   1114       Audrey Komp                 1:22:39.69 9.5 mph  F      156            0:30:24        155          1:15:50      148         1:22:40     41  Rice Lake Compo Chetek           WI               6        F 40-49   
149   1110       Irene Hurst                 1:22:40.52 9.5 mph  F      65             0:24:23        141          1:13:36      149         1:22:41     33                  Madison          WI               9        F 30-39   
150   1171       Megan Wilson                1:22:41.31 9.5 mph  F      167            0:31:10        153          1:15:10      150         1:22:41     35                  Superior         WI               10       F 30-39   
151   1172       Chad Wilson                 1:22:43.65 9.5 mph  M      168            0:31:10        154          1:15:13      151         1:22:44     34                  Superior         WI               17       M 30-39   
152   1152       Rachel Kelly                1:23:17.37 9.4 mph  F      158            0:30:28        152          1:15:02      152         1:23:17     40                  Spooner          WI               7        F 40-49   
153   1232       Megan Zelienka              1:24:06.18 9.3 mph  F      139            0:28:42        156          1:16:18      153         1:24:06     36                  Coloma           WI               11       F 30-39   
154   1230       Blaine Wheeler              1:24:16.76 9.3 mph  M      160            0:30:30        151          1:14:43      154         1:24:17     17                  West Salem       WI               13       M 13-17   
155   1281       John Van Dyke               1:25:00.20 9.2 mph  M      171            0:31:26        158          1:17:05      155         1:25:00     58                  Lakerville       MN               40       M 50-59   
156   1165       Connie Taillon              1:25:01.58 9.2 mph  F      155            0:30:16        157          1:16:58      156         1:25:02     51                  Stillwater       MN               5        F 50-59   
157   1249       Erin Harlan                 1:25:06.10 9.2 mph  F      182            0:32:22        162          1:17:54      157         1:25:06     40                  Cedar Rapids     IA               8        F 40-49   
158   1204       Robert Curry                1:25:37.93 9.1 mph  M      188            0:33:14        161          1:17:47      158         1:25:38     66                  Madison          WI               24       M 60-69   
159   1251       Heather Hartwig Stokes      1:25:47.06 9.1 mph  F      172            0:31:40        159          1:17:30      159         1:25:47     51                  Waunakee         WI               6        F 50-59   
160   1033       Beth Donley                 1:26:01.62 9.1 mph  F      173            0:31:42        160          1:17:36      160         1:26:02     57                  Madison          WI               7        F 50-59   
161   1081       Michael Rieth               1:26:40.83 9 mph    M      178            0:31:56        164          1:18:43      161         1:26:41     50  Endurance Unite St. Paul         MN               41       M 50-59   
162   1080       Julie Rieth                 1:26:41.04 9 mph    F      177            0:31:54        165          1:18:44      162         1:26:41     49  Endurance Unite St Paul          MN               9        F 40-49   
163   1121       Scott Moorman               1:26:44.54 9 mph    M      169            0:31:12        163          1:18:28      163         1:26:45     60                  Mason City       IA               25       M 60-69   
164   1144       James Casey                 1:27:37.09 8.9 mph  M      185            0:32:39        167          1:19:10      164         1:27:37     44                  Golden Valley    MN               25       M 40-49   
165   1220       Aldrin Sangalang            1:27:39.29 8.9 mph  M      159            0:30:29        169          1:19:59      165         1:27:39     46                  Madison          WI               26       M 40-49   
166   1186       Vidya Ramachandra           1:27:39.45 8.9 mph  F      143            0:28:57        166          1:19:07      166         1:27:39     46                  Palatine         IL               10       F 40-49   
167   1179       Alexander Gralak            1:27:41.58 8.9 mph  M      153            0:29:46        171          1:20:06      167         1:27:42     33                  Madison          WI               18       M 30-39   
168   1188       Megan Schroeder             1:27:41.63 8.9 mph  F      151            0:29:38        172          1:20:06      168         1:27:42     30                  Waukesha         WI               12       F 30-39   
169   1178       Susan Gralak                1:27:41.88 8.9 mph  F      152            0:29:45        170          1:20:05      169         1:27:42     30                  Madison          WI               13       F 30-39   
170   1146       Laura Devine                1:28:07.06 8.9 mph  F      166            0:30:50        168          1:19:46      170         1:28:07     37                  Pewaukee         WI               14       F 30-39   
171   1108       Taylor Granquist            1:28:53.07 8.8 mph  F      161            0:30:36        173          1:20:21      171         1:28:53     36                  Owatonna         MN               15       F 30-39   
172   1218       Joe Rucki                   1:29:18.96 8.8 mph  M      164            0:30:43        174          1:20:34      172         1:29:19     49                  New Berlin       WI               27       M 40-49   
173   1224       Cynthia Stoll               1:30:09.36 8.7 mph  F      184            0:32:39        176          1:21:42      173         1:30:09     53  Hockey Guys     Onalaska         WI               8        F 50-59   
174   1133       Susan Traul                 1:31:32.08 8.6 mph  F      187            0:33:05        178          1:22:57      174         1:31:32     35                  Minneapolis      MN               16       F 30-39   
175   1131       Jp Syverud                  1:31:48.79 8.5 mph  M                                    177          1:22:47      175         1:31:49     49  Bike Black Ribb Verona           WI               28       M 40-49   
176   1267       Hadley Oconnell             1:32:26.00 8.5 mph  F      117            0:27:21        182          1:24:20      176         1:32:26     51                  Mazeppa          MN               9        F 50-59   
177   1214       Edward Oconnell             1:32:26.64 8.5 mph  M      119            0:27:23        181          1:24:20      177         1:32:27     54                  Mazeppa          MN               42       M 50-59   
178   1035       Kristin Fritz               1:32:35.59 8.5 mph  F      176            0:31:51        179          1:23:23      178         1:32:36     56                  Racine           WI               10       F 50-59   
179   1022       Keith Wilkinson             1:32:39.58 8.5 mph  M      179            0:31:59        180          1:23:40      179         1:32:40     62                  Woodstock        IL               26       M 60-69   
180   1282       Jon Weissman                1:32:56.54 8.4 mph  M      195            0:34:32        185          1:24:49      180         1:32:57     58                  Saint Paul       MN               43       M 50-59   
181   1258       Susan Lawrenz-Smith         1:32:56.90 8.4 mph  F      194            0:34:29        184          1:24:44      181         1:32:57     56                  Saint Paul       MN               11       F 50-59   
182   1164       Eric Summerfield            1:33:17.48 8.4 mph  M      190            0:33:32        183          1:24:41      182         1:33:17     40                  Eagan            MN               29       M 40-49   
183   1187       Donald Rowell               1:33:29.19 8.4 mph  M      189            0:33:20        187          1:25:19      183         1:33:29     58                  Anoka, Mn        MN               44       M 50-59   
184   1112       Lea Kirdatt                 1:33:51.93 8.3 mph  F      181            0:32:15        175          1:20:50      184         1:33:52     45  Beer Chasers    Minneapolis      MN               11       F 40-49   
185   1268       Atul Patel                  1:33:58.02 8.3 mph  M      191            0:33:36        186          1:25:02      185         1:33:58     49                  Minneapolis      MN               30       M 40-49   
186   1221       Larry Schieve               1:34:12.50 8.3 mph  M      165            0:30:44        188          1:25:54      186         1:34:13     61                  Janesville       WI               27       M 60-69   
187   1169       Julie Virkus                1:35:18.86 8.2 mph  F      175            0:31:50        189          1:26:38      187         1:35:19     68                  St Louis Park    MN               2        F 60-69   
188   1170       Gus Virkus                  1:35:19.86 8.2 mph  M      174            0:31:49        190          1:26:39      188         1:35:20     71                  St Louis Park    MN               3        M 70-79   
189   1055       Anthony Zygmunt             1:35:49.59 8.2 mph  M      199            0:35:24        191          1:26:53      189         1:35:50     56                  Racine           WI               45       M 50-59   
190   1203       Heidi Corley                1:36:21.95 8.1 mph  F      197            0:35:12        192          1:27:47      190         1:36:22     42                  Rochester        MN               12       F 40-49   
191   1227       Catherine Torgerson         1:36:29.71 8.1 mph  F      198            0:35:14        193          1:27:50      191         1:36:30     62                  Rochester        MN               3        F 60-69   
192   1058       Laurie Bauer                1:36:47.15 8.1 mph  F      201            0:36:06        195          1:28:11      192         1:36:47     45                  Ashland          WI               13       F 40-49   
193   1059       Tim Bauer                   1:36:53.77 8.1 mph  M      203            0:36:09        194          1:28:10      193         1:36:54     46                  Ashland          WI               31       M 40-49   
194   1116       Stephanie Lehenbauer        1:40:01.54 7.8 mph  F      193            0:33:41        197          1:30:26      194         1:40:02     40                  Centerville      MN               14       F 40-49   
195   1115       Kymberly Lehenbauer         1:40:01.99 7.8 mph  F      192            0:33:40        196          1:30:25      195         1:40:02     47  Beer Chasers    New Brighton     MN               15       F 40-49   
196   1093       Macy Bell                   1:40:13.59 7.8 mph  F      183            0:32:25        198          1:30:58      196         1:40:14     16                  Maple Grove      MN               2        F 13-17   
197   1092       Desiree Bell                1:41:06.07 7.7 mph  F      186            0:33:04        199          1:31:05      197         1:41:06     57                  Maple Grove      MN               12       F 50-59   
198   1139       Jeffrey Anderson            1:42:31.18 7.6 mph  M      211            0:41:14        201          1:35:41      198         1:42:31     55  Team Taco       Minneapolis      MN               46       M 50-59   
199   1177       Tara Ferencik               1:43:28.80 7.6 mph  F      196            0:35:04        200          1:33:52      199         1:43:29     49                  Leclaire         IA               16       F 40-49   
200   1063       Mari Danzer                 1:48:53.83 7.2 mph  F      208            0:38:32        202          1:39:08      200         1:48:54     56                  Racine           WI               13       F 50-59   
201   1189       Bobbie Stein                1:51:05.36 7 mph    F      202            0:36:09        204          1:40:43      201         1:51:05     69                  Solon Springs    WI               4        F 60-69   
202   1156       Mitchell Nelson             1:51:21.13 7 mph    M      131            0:28:08        203          1:39:19      202         1:51:21     14                  Hayward          WI               14       M 13-17   
203   1231       Ryan Wheeler                1:51:37.97 7 mph    M      207            0:38:20        205          1:40:46      203         1:51:38     46                  West Salem       WI               32       M 40-49   
204   1181       Jacqueline Hendrickson      1:52:56.78 6.9 mph  F      210            0:39:09        206          1:42:26      204         1:52:57     45                  Mukwonago        WI               17       F 40-49   
205   1213       Bill Munch                  1:54:11.03 6.9 mph  M      206            0:38:14        208          1:43:59      205         1:54:11     58  Hockey Guys     New Auburn       WI               47       M 50-59   
206   1211       Jodi Mahlum                 1:54:11.78 6.9 mph  F      205            0:38:11        209          1:44:00      206         1:54:12     54  Hockey Guys     La Crosse        WI               14       F 50-59   
207   1207       Meredith Jurowski           1:56:35.71 6.7 mph  F      209            0:38:53        210          1:45:35      207         1:56:36     43                  New Richmond     WI               18       F 40-49   
208   1140       Christine Anderson          1:56:49.51 6.7 mph  M      212            0:41:41        213          1:48:04      208         1:56:50     53                  Minneapolis      MN               48       M 50-59   
209   1149       Christine Gillies           1:57:20.40 6.7 mph  F      214            0:44:02        212          1:48:03      209         1:57:20     53                  Savage           MN               15       F 50-59   
210   1150       Steve Gillies               1:57:20.75 6.7 mph  M      215            0:44:03        211          1:47:59      210         1:57:21     54                  Savage           MN               49       M 50-59   
211   1151       Joseph Heilmann             2:00:03.48 6.5 mph  M      218            0:45:47        214          1:48:41      211         2:00:03     56                  New Prague       MN               50       M 50-59   
212   1147       Gary Duquaine               2:00:09.83 6.5 mph  M      219            0:45:47        215          1:48:50      212         2:00:10     55                  Green Bay        WI               51       M 50-59   
213   1194       Guy Austin                  2:01:41.70 6.4 mph  M      200            0:35:52        216          1:51:45      213         2:01:42     74                  Onalaska         WI               4        M 70-79   
214   1223       Pam Starcher                2:01:42.18 6.4 mph  F      204            0:37:38        217          1:51:49      214         2:01:42     64                  Onalaska         WI               5        F 60-69   
215   1217       David Ott                   2:04:30.86 6.3 mph  M      216            0:44:35        218          1:53:37      215         2:04:31     56                  Somerset         WI               52       M 50-59   
216   1216       Kelly Ott                   2:05:10.03 6.3 mph  F      217            0:44:46        219          1:53:41      216         2:05:10     57                  Somerset         WI               16       F 50-59   
217   1225       Aleksandra Stuparic-Stancic 2:21:30.81 5.5 mph  F      220            0:46:23        220          2:08:22      217         2:21:31     57                  Onalaska         WI               17       F 50-59   
218   1285       Jenny Schmitz               2:23:52.06 5.4 mph  F      221            0:55:54        222          2:10:54      218         2:23:52     56                  Savage           MN               18       F 50-59   
219   1274       Peter Schmitz               2:23:52.71 5.4 mph  M      222            0:55:57        221          2:10:49      219         2:23:53     57                  Savage           MN               53       M 50-59   
220   1253       Joshua Johnson              3:02:02.72 4.3 mph  M                                    223          2:45:58      220         3:02:03     18                  Maple Grove      MN               9        M 18-29   
221   1254       Van Johnson                 3:58:48.52 3.3 mph  M      223            1:15:10        224          3:33:41      221         3:58:49     54                  Maple Grove      MN               54       M 50-59   
222   1039       Caroline Haag               DNF        N/A      F      20             0:20:19        19           0:48:35                              14                  Bloomington      MN               3        F 13-17   
223   1270       Mike Quimby                 DNF        N/A      M      14             0:20:09        17           0:48:21                              56                  Rochester        MN               55       M 50-59   
224   1271       Mariah Quinn                DNF        N/A      F                                    207          1:43:16                              44  Blackbird Endur Middleton        WI               19       F 40-49   
225   1130       Mike Sterns                 DNF        N/A      M      74             0:24:59                                                          55  Colectivo       Germantown       WI               56       M 50-59   
226   1275       Gary Smits                  DNF        N/A      M      213            0:42:54                                                          69  Broken Spoke    Green Bay        WI               28       M 60-69   


Male 13 to 17
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location               Time     
===== =============== ==== === ======= ====== ====================== ======== 
1     Jack Brandvold  1002 17  1       M      Minneapolis MN US      42:39.73 
2     James Halverson 1040 14  2       M      North Branch MN US     43:53.03 
3     Connor Buchanan 1003 17  3       M      Pleasant Prairie WI US 45:07.52 


Male 18 to 29
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location            Time       
===== =============== ==== === ======= ====== =================== ========== 
1     Zebulon Wehr    1020 19  8       M      Cloquet MN US       49:08.44   
2     Jared Nordstrom 1044 19  68      M      Crystal MN US       1:05:50.79 
3     Bryan Crum      1032 29  69      M      Solon Springs WI US 1:05:54.46 


Male 30 to 39
Place Name         Bib  Age Overall Gender Location          Time     
===== ============ ==== === ======= ====== ================= ======== 
1     Matt Fisher  1009 32  10      M      Green Bay WI US   50:21.49 
2     Cole Aldrich 1025 32  22      M      Plymouth MN US    57:00.96 
3     Daren Czech  1062 37  25      M      Sauk Rapids MN US 57:02.49 


Male 40 to 49
Place Name          Bib  Age Overall Gender Location      Time     
===== ============= ==== === ======= ====== ============= ======== 
1     Chad Witt     1284 48  12      M      Hudson MN US  52:26.06 
2     Jason Ruesch  1273 48  17      M      Medford WI US 53:50.77 
3     Sean Loughran 1074 41  18      M      Byron MN US   54:39.84 


Male 50 to 59
Place Name          Bib  Age Overall Gender Location              Time     
===== ============= ==== === ======= ====== ===================== ======== 
1     Jon Cernohous 1239 50  5       M      Stillwater MN US      47:45.60 
2     Chris Iverson 1014 54  11      M      Hudson WI US          52:26.01 
3     Duwayne Morse 1016 54  15      M      White Bear Lake MN US 52:27.86 


Male 60 to 69
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location         Time     
===== ================ ==== === ======= ====== ================ ======== 
1     Glen Gutting     1068 62  19      M      Houlton WI US    55:13.63 
2     Daniel Broekhuis 1094 60  20      M      Beloit WI US     55:48.89 
3     Bob Ayres        1091 61  21      M      Eau Claire WI US 56:50.47 


Male 70 to 79
Place Name         Bib  Age Overall Gender Location            Time       
===== ============ ==== === ======= ====== =================== ========== 
1     Tom Bengel   1028 70  93      M      St Paul MN US       1:10:11.00 
2     Scott Wilson 1052 75  104     M      Hayward WI US       1:12:34.31 
3     Gus Virkus   1170 71  188     M      St Louis Park MN US 1:35:19.86 


Female 13 to 17
Place Name          Bib  Age Overall Gender Location          Time       
===== ============= ==== === ======= ====== ================= ========== 
1     Samantha Mach 1075 14  142     F      Green Bay WI US   1:21:18.21 
2     Macy Bell     1093 16  196     F      Maple Grove MN US 1:40:13.59 
3     Caroline Haag 1039 14  222     F      Bloomington MN US DNF        


Female 18 to 29
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location           Time       
===== ================ ==== === ======= ====== ================== ========== 
1     Bee Furlong      1010 29  9       F      River Falls WI US  49:41.13   
2     Rachel Mccloskey 1119 25  38      F      Circle Pines MN US 59:51.83   
3     Morgan Bell      1026 18  58      F      Maple Grove MN US  1:03:48.86 


Female 30 to 39
Place Name                    Bib  Age Overall Gender Location           Time       
===== ======================= ==== === ======= ====== ================== ========== 
1     Jill Beskar             1001 39  14      F      New Richmond WI US 52:27.27   
2     Laura Grovogel          1012 35  35      F      Green Bay WI US    59:08.10   
3     Elisabeth Vanden Heuvel 1049 36  71      F      Redgranite WI US   1:07:05.67 


Female 40 to 49
Place Name          Bib  Age Overall Gender Location          Time       
===== ============= ==== === ======= ====== ================= ========== 
1     Wendy Stocker 1017 49  13      F      River Falls WI US 52:26.60   
2     Angela Engel  1034 44  66      F      Abbotsford WI US  1:05:27.80 
3     Mindy Wagner  1051 41  81      F      Abbotsford WI US  1:09:12.06 


Female 50 to 59
Place Name            Bib  Age Overall Gender Location        Time       
===== =============== ==== === ======= ====== =============== ========== 
1     Stacey Brickson 1061 51  32      F      Middleton WI US 58:33.06   
2     Wendy Crawford  1145 56  90      F      Lakeville MN US 1:09:56.69 
3     Kari Brych      1095 50  124     F      Duluth MN US    1:15:43.58 


Female 60 to 69
Place Name                Bib  Age Overall Gender Location            Time       
===== =================== ==== === ======= ====== =================== ========== 
1     Mary Menk           1076 65  115     F      Haward WI US        1:14:33.41 
2     Julie Virkus        1169 68  187     F      St Louis Park MN US 1:35:18.86 
3     Catherine Torgerson 1227 62  191     F      Rochester MN US     1:36:29.71 

If you continue to use this site, you consent to use all cookies. We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy.

If you continue to use this site, you consent to use all cookies.